Miliardy euro czekają na polskie samorządy
Polskie gminy i powiaty coraz skuteczniej wykorzystują unijne fundusze. Za pieniądze z Brukseli buduje się nowe drogi, oczyszczalnie ścieków, kanalizacje, ale też organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje urzędników
Gminy, powiaty i województwa już od kilku lat korzystają ze środków unijnych. Początkowo były to niewielkie kwoty związane z tzw. funduszami przedakcesyjnymi. Później worek z pieniędzmi był nieco większy, gdyż w latach 2004 – 2006 Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej zaczęła korzystać z funduszy strukturalnych. Jednak prawdziwe możliwości pojawiły się obecnie. Chodzi o lata 2007 – 2013. Przypomnijmy tylko, że o ile na lata 2004 – 2006 Polska otrzymała wsparcie w wysokości ok. 12 mld euro, o tyle do końca 2013 r. mamy szansę na 67 mld euro.
Najwięcej do wzięcia
Co istotne, to właśnie jednostki samorządu terytorialnego będą najważniejszymi beneficjentami funduszy unijnych. Mogą szukać źródeł finansowania realizowanych przez siebie projektów w kilku programach. Część z nich ma charakter ogólnokrajowy. Oznacza to, że przy ich wsparciu będą mogły być realizowane projekty na terenie całego kraju. Przede wszystkim chodzi o programy „Infrastruktura i środowisko” oraz „Kapitał ludzki”. Ponadto w każdym województwie będzie indywidualnie wdrażany program regionalny. Z kolei do pięciu wybranych województw (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) adresowany jest program „Rozwój Polski wschodniej”.
Różnorodne projekty
Możliwości, jaki stoją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta