Nie zawsze wolno połączyć i etat, i zlecenie u tego samego szefa
Powierzanie zatrudnionym przez firmy zewnętrzne wykonywania na rzecz swoich pracodawców zadań rodzajowo takich samych jak tych w stosunku pracy sąd z reguły traktuje jako obejście prawa
Przepisy nie zabraniają wykonywania na rzecz pracodawcy prac na podstawie zawieranych z pracownikami umów cywilnoprawnych obok umowy o pracę. Prawo pracy, podobnie jak cały system prawa prywatnego, opiera się na zasadzie autonomii woli stron. Co do zasady nie ma więc przeciwwskazań, aby łączyć pracę wykonywaną w stosunku pracy z innymi pracami realizowanymi na umowach cywilnoprawnych.
To zasada ogólna. W praktyce jednak jest ona ograniczana z powodu ochronnej funkcji prawa pracy. Najważniejszy zakaz sformułowały doktryna i orzecznictwo. Dotyczy on powierzania pracownikowi na podstawie umowy cywilnoprawnej tych samych zadań, a nawet tego samego rodzaju pracy, które wykonuje on w zakresie stosunku pracy.
To obejście prawa
Sąd Najwyższy wiele razy podkreślał, że pracodawca i pracownik mogą mieć niejednokrotnie wspólny interes przemawiający za ukryciem stosunku pracy pod pozorem umowy cywilnoprawnej. Przykładowo pracownik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta