Nie jest łatwo prawidłowo ująć umowy leasingu
Ustawa o rachunkowości przewiduje zupełnie inne kryteria kwalifikowania umów leasingu niż przepisy podatkowe. Warto o tym pamiętać, bo błędy mogą istotnie wpłynąć na wynik firmy
Najpopularniejszą formą umowy leasingowej jest tzw. leasing operacyjny. Na jego mocy leasingodawca przez cały okres trwania umowy pozostaje właścicielem oddanego do korzystania środka trwałego.
W przypadku leasingu samochodów, będących najpopularniejszym środkiem trwałym branym w leasing, podstawową korzyścią z takiej umowy, oprócz odroczenia płatności, jest fakt, że korzystający nie ponosi ciężarów związanych z „administrowaniem” samochodem. Nie musi więc się martwić o jego ubezpieczenie oraz serwisowanie.
Gdy przedmiotem umowy są samochody osobowe, których wartość przekracza 20 tysięcy euro, dodatkową korzyścią jest możliwość zaliczenia do kosztów całości opłat leasingowych, a nie tylko ich części ustalonej w proporcji 20 tysięcy euro do wartości samochodu.
Niestety, są też pewne wady umów leasingowych. Poważną uciążliwością są różnice w ujęciu większości umów leasingu pomiędzy ustawą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta