Piły pod Wawelem
Stare drzewa wycina się znienacka. Przyjeżdżają panowie z piłami i za chwilę krajobraz znany od dzieciństwa zmienia się nie do poznania. Czytelnicy dzwonią do różnych redakcji z prośbą o interwencję. Na wiosnę kolejna rzeź drzew
Nie ma żadnych przekonywających dowodów potwierdzających hipotezę, że to działalność człowieka w decydujący sposób wpływa na zmiany klimatu na Ziemi. Za emisję dwutlenku węgla największą odpowiedzialność ponoszą oceany (ponad 80 proc.), a tych nawet Unia Europejska nie jest w stanie osuszyć.
Tymczasem każde dziecko uczy się w szkole o zjawisku fotosyntezy, dzięki któremu rośliny, a także bakterie zamieniają dwutlenek węgla na tlen i węglowodany. Ergo: każde dziecko wie, że to drzewa, krzewy etc. zmniejszają ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Bez tego pakiet UE nic tu nie pomoże.
Nie zasłaniać zabytków
Przy prezbiterium gotyckiego kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu jeszcze w połowie zeszłego roku rosły rozłożyste jesiony – gatunek jak najbardziej rodzimy. A przy murze kościelnym drzewa różnych gatunków tworzyły zieloną kurtynę oddzielającą dwa urbanistyczne wnętrza: teren kościelnego sacrum od ulicznego profanum. Dziś wszystko się zlało, bo drzew już nie ma. – Pozwolenie na wycięcie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta