Wielkie skoki i lepsze miejsca
I LO im. Adama Mickiewicza z Białegostoku poprawiło swoje notowania prawie o 50 pozycji | Jak przebojem wedrzeć się na wyższe miejsce, pokazały też Liceum Akademickie Zespołu Szkół UMK w Toruniu (awans z 10 na 5) oraz II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, V LO w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Bielsku-Białej i I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego z Krakowa
Grażyna Złocka-Korzeniewska, dyrektor białostockiego ogólniaka, nie przytacza statystyk, które świadczą o dominacji szkoły w województwie podlaskim. Nie chwali się liczbą olimpijczyków czy maturzystów, którzy dostali się na wymarzone kierunki studiów. – Przyjaźń, wzajemna pomoc, współczucie i zrozumienie – to wartości, które wpajamy naszym uczniom od pierwszej klasy – wylicza.
Historia szkoły dzieli się na dwie epoki. Do 30 września 2005 roku i po tej dacie. Tego dnia jadący do Częstochowy uczniowie I LO mieli wypadek. Wiozący ich autokar zderzył się z ciężarową lawetą. Zginęło 13 osób, w tym dziewięciu uczniów liceum. – Tragedia nauczyła nas pokory – mówi dyrektor.
I LO swój prestiż zawdzięcza aktywności uczniów i nauczycieli. – Staramy się odkryć w każdym coś wyjątkowego. Nie szkodzi, że uczeń jest słabszy z matematyki. Skupiamy się na tym, że świetnie gra w szachy – tłumaczy Złocka-Korzeniewska.
Szkoła, w której pod okiem 74 pedagogów uczy się dziś ok. 800 uczniów, doskonale wpisuje się w wielokulturowość Podlasia. W placówce działają kluby: młodych katolików i Judaica oraz skupiające młodzież prawosławną Szkolne Koło Eleos. W I LO powstała też pierwsza w kraju sekcja Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, swoją siedzibę ma tam Podlaskie Stowarzyszenie na rzecz Uzdolnionych. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta