Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas kryzysu liczy się szybkość reakcji

07 stycznia 2009 | Ekonomia | Marcin Groniewski Maciej Reluga
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Wciąż istnieje duże pole manewru dla instytucji publicznych w zakresie ustabilizowania sytuacji na rynku międzybankowym i poprawy płynności – piszą ekonomiści pionu skarbu banku BZ WBK

W „Rzeczpospolitej” z 19 listopada 2008 r. Dobiesław Tymoczko i Jacek Osiński z NBP przedstawili pogląd na temat sytuacji na rynku międzybankowym w obliczu globalnego kryzysu oraz na temat działań władz publicznych w zderzeniu z pomysłami banków komercyjnych na ustabilizowanie sytuacji. Podali przykład propozycji dwojakiego rodzaju działań, które pojawiają się według nich ze strony banków – pośredniczenie przez NBP w transakcjach międzybankowych i udzielenie gwarancji rozliczeń operacji międzybankowych przez sektor publiczny.

O ile należy docenić rolę NBP w stabilizowaniu sytuacji na rynku w ramach tzw. pakietu zaufania, o tyle powyższe propozycje banków rozpatrywać należy przede wszystkim w kontekście tempa wprowadzanych przez NBP instrumentów oraz skali gwarancji udzielonej sektorowi finansowemu przez polski rząd, dokonując przy tym porównania międzynarodowego.

Dzisiaj absolutnie koniecznym podejściem jest elastyczność działania i jego koordynacja pomiędzy poszczególnymi podmiotami publicznymi

Zgadzamy się z Osińskim i Tymoczko, pośredniczenie przez NBP w transakcjach czy gwarancje na rynku międzybankowym nie są priorytetem. Sytuacja na rynkach globalnych jest jednak tak niepewna, że pod uwagę należy brać i taki scenariusz, w którym te środki będą musiały być zastosowane.

Najważniejsza szybkość reakcji ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8210

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament