Zgoda zarządu na obciążenie udziałów zastawem bez notariusza
Jeśli przedmiotem zastawu są udziały w spółce z o.o., to wystarczy, że zgoda zarządu na jego ustanowienie jest wyrażona na piśmie
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 stycznia 2009 r. (III CZP 130/08). Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne powstałe na tle sprawy wniesionej przez spółkę akcyjną Eurofaktor przeciwko syndykowi masy upadłości spółki akcyjnej Technologie.
Pierwsza z tych spółek świadczyła na rzecz drugiej usługi faktoringowe. Roszczenia pierwszej (faktora), jakie mogły wyniknąć z umowy faktoringu, zostały zabezpieczone zastawem rejestrowym. Przedmiotem zastawu stały się udziały drugiej z tych spółek (faktoranta) w spółce z o.o. Huta. Zarząd Huty wyraził zgodę na ustanowienie tego zastawu. Miała ona formę pisemną.
Przejęcie po cenie nominalnej
Ponieważ zadłużenie spółki Technologie wobec Eurofaktora wyniosło ponad 20 mln zł, Eurofaktor skorzystał z przewidzianej w art. 22 ustawy z 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów możliwości przejęcia udziałów na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta