Jak wdrożyć w firmie ISO
Przedsiębiorstwo bez certyfikatu czasem nie jest w stanie funkcjonować na rynku. Wtedy nie ma wyjścia – musi go wdrożyć. Nie znaczy to jednak, że taki certyfikat jest konieczny w każdej małej firmie
Większe firmy czy organizacje na ogół dobrze na tym wychodzą, ale niektóre małe skarżą się, że więcej w tym przetrząsania papierów niż wymiernych korzyści. Jednak w niektórych branżach nie da się bez ISO działać (np. przy współpracy z firmami motoryzacyjnymi lub w branży żywnościowej). Uzyskanie certyfikatu może się też okazać bardzo pomocne przy skutecznym ubieganiu się o unijne wsparcie.
W małych i średnich firmach uzyskanie certyfikacji jest kosztowne i zabiera kierownictwu sporo czasu. Na ogół trzeba też przeszkolić pracowników, co zabiera czas i odpowiednio kosztuje. Po przejściu trudnej procedury uzyskiwania certyfikatu, zweryfikowanej przez firmę certyfikującą, i wpłaceniu odpowiedniej kwoty firma otrzymuje dokument potwierdzający zgodność z normą ISO. Dokument ten poświadcza, że firma wypełnia daną normę.
Nie znaczy to jednak, że można znak ISO umieszczać na wyrobach. ISO nie dotyczy bowiem jakości poszczególnych wyrobów, lecz jakości zarządzania.
Chwalmy się kontrahentom
Warto się tym jednak chwalić w kontaktach handlowych, ponieważ dla kontrahentów, zwłaszcza zagranicznych, jest bardzo ważnie, że firma spełnia odpowiednie standardy.
Najczęściej firmy starają się o uzyskanie norm ISO z grupy 9000 dotyczących zarządzania jakością, a także z grupy 14000 dotyczących wymogów środowiskowych, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta