Formy do rozciągania i zgniatania
Do niedawna kojarzył się mało oryginalnie: tylko z biustem Pameli Anderson. Dziś używany jest w piekarniku i pod prysznicem. Designerom stworzył możliwości, o których dziesięć lat temu nawet nie śnili
James Wright‚ chemik, który podczas wojny pracował dla General Electric, przypadkowo wkroplił kwas borny do oleju silikonowego. To, co powstało, nazwał nutty putty – zwariowany kit. Władze nie uznawały wynalazku za odpowiedni substytut gumy. Ale w 1949 r., również przypadkiem‚ kit pojawił się na rynku już jako silly putty i stał się kultową zabawką amerykańskiej popkultury. Plastyczną masę można było dowolnie formować‚ rozciągać i z jej pomocą wieszać na ścianach zdjęcia idoli z gazet.
Prawie bez granic
Silikon to popularna nazwa dla tworzyw sztucznych opartych na polisiloksanach i żywicach silikonowych. Gdyby chcieć wymienić wszystkie produkty, jakie dziś się z niego wytwarza, lista byłaby równie długa, jak ten artykuł. Są akcesoria łazienkowe‚ od mat antypoślizgowych po pojemniki na szczotki do zębów‚ haczyki i wieszaki na ręczniki. Także lampy‚ wazony‚ doniczki‚ etui do telefonów iPhone (również w wersji dla niewidomych).
By sprawdzić‚ czy mamy do czynienia ze 100-proc. silikonem, wystarczy uszczypnąć tworzywo paznokciem
Niektóre projekty zacierają granicę między designem a sztuką konceptualną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta