Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenia zamiast etatu receptą na kryzys

27 stycznia 2009 | Prawo | Tomasz Zalewski

Rząd chce, by to wola stron w pierwszej kolejności decydowała o tym, czy łączy je umowa o pracę czy też umowa cywilnoprawna

Z kodeksu pracy mogą zniknąć przepisy mówiące o tym, że umowa mająca cechy umowy o pracę niezależnie od nazwy jest podstawą stosunku pracy. Zmiana ta ma dać firmom możliwość dostosowania się do zmiennych warunków rynkowych. Zysk przedsiębiorców jest oczywisty. Świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych nie obejmują ograniczenia w wypowiadaniu umów, okresy ochronne, normy czasu pracy, ochrona wynagrodzeń itp.

Bez domniemania

Pracodawcy nie są do końca przekonani, czy ewentualne uprzywilejowanie woli stron pozwoli łatwo zastąpić umowę o pracę umową cywilnoprawną.

– Zniesienie domniemania zawarcia umowy o pracę w praktyce niewiele zmieni. Jeśli pracodawca i pracownik trafią do sądu pracy, będzie badany cały przypadek. Sąd już dziś bada wolę stron i to, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8227

Spis treści
Zamów abonament