Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy jesteśmy państwem prawnym

27 stycznia 2009 | Prawo | Piotr Winczorek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Czy kiedykolwiek ziści się konstytucyjny wzorzec demokratycznego państwa prawnego? zastanawia się profesor prawa z Uniwersytetu Warszawskiego

Dramatyczny ciąg niewyjaśnionych do dziś wydarzeń związanych z tragedią rodziny Olewników, a także wywołany bezczynnością organów ścigania samosąd we Włodowej stawia ponownie na porządku dziennym pytanie, czy Polska jest państwem prawnym.

Nie istnieje jeden zagregowany wskaźnik pozwalający w sposób w miarę zobiektywizowany określić, czy i na ile państwo jest państwem prawnym. Należy się zatem oprzeć na wielu, choćby cząstkowych ustaleniach o charakterze zarówno empirycznym, jak i doktrynalnym.

W ocenie obywateli

Badania opinii społecznej prowadzone od kilku lat w tej sprawie nie napawają optymizmem. Pracownia Badań Społecznych ustaliła na początku 2008 r. na podstawie próby 1056 osób powyżej 15. roku życia, iż ponad połowa, bo 51 proc., obywateli uważa, że Polska dzisiejsza nie jest państwem prawnym, a jedynie 42 proc., że państwem takim już jesteśmy. Zdecydowana większość badanych (59 proc.) sądzi, że władze nie szanują obywateli, 72 proc., że niektórzy obywatele stoją ponad prawem, 60 proc., że przedstawiciele państwa nie zawsze działają w ramach wiążących ich przepisów, a 59 proc., że prawo nie jest dostatecznie jasne i jednoznaczne.

Na ile poglądy te odzwierciedlają rzeczywisty stan, na ile zaś noszą znamiona ocen o subiektywnym charakterze, można dyskutować. Nie należy ich jednak lekceważyć nawet wtedy, gdy są pochodną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8227

Spis treści
Zamów abonament