Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możesz cofnąć wypowiedzenie pracownikowi, ale tylko za jego zgodą

27 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Czasem pracodawca, który zdecydował się na rozstanie z podwładnym i wręczył mu już mu wypowiedzenie, zmienia zdanie i chce go zatrzymać w firmie. Może to zrobić tylko wtedy, jeśli uzyska akceptację zwalnianej osoby

Pracodawca może anulować pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w zasadzie w każdej chwili. Jednak skuteczność tej czynności uzależniona jest od tego, czy podwładny chce jeszcze współpracować z dotychczasowym szefem. W przypadku braku takiej zgody złożone wcześniej wypowiedzenie jest skuteczne. Oznacza to tym samym, że powoduje rozwiązanie umowy o pracę na skutek wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy.

Czasem bez aprobaty…

Oczywiście możliwe jest jednostronne anulowanie wypowiedzenia. Dotyczy to jednak tylko takich sytuacji, w której oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia doszło do drugiej strony jednocześnie z oświadczeniem woli o wypowiedzeniu umowy albo wcześniej.

GPP>przykład

Pracodawca wysłał listem poleconym na adres domowy pracownika pismo wypowiadające mu umowę o pracę. Następnego dnia doszedł jednak do wniosku, że chce cofnąć wypowiedzenie i wręczył podwładnemu pismo odwołujące jego wcześniejszą decyzję. Pracownik korespondencję z pismem poleconym odebrał dzień później. Odwołanie oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę będzie w takim przypadku skuteczne, gdyż dotarło do pracownika wcześniej niż pismo z wypowiedzeniem. W takiej sytuacji decyzja pracodawcy o wypowiedzeniu nie wywoła żadnych skutków, a zgoda zatrudnionego na przyjęcie jego odwołania nie jest potrzebna.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8227

Spis treści
Zamów abonament