Możesz cofnąć wypowiedzenie pracownikowi, ale tylko za jego zgodą
Czasem pracodawca, który zdecydował się na rozstanie z podwładnym i wręczył mu już mu wypowiedzenie, zmienia zdanie i chce go zatrzymać w firmie. Może to zrobić tylko wtedy, jeśli uzyska akceptację zwalnianej osoby
Pracodawca może anulować pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w zasadzie w każdej chwili. Jednak skuteczność tej czynności uzależniona jest od tego, czy podwładny chce jeszcze współpracować z dotychczasowym szefem. W przypadku braku takiej zgody złożone wcześniej wypowiedzenie jest skuteczne. Oznacza to tym samym, że powoduje rozwiązanie umowy o pracę na skutek wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy.
Czasem bez aprobaty…
Oczywiście możliwe jest jednostronne anulowanie wypowiedzenia. Dotyczy to jednak tylko takich sytuacji, w której oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia doszło do drugiej strony jednocześnie z oświadczeniem woli o wypowiedzeniu umowy albo wcześniej.
GPP>przykładPracodawca wysłał listem poleconym na adres domowy pracownika pismo wypowiadające mu umowę o pracę. Następnego dnia doszedł jednak do wniosku, że chce cofnąć wypowiedzenie i wręczył podwładnemu pismo odwołujące jego wcześniejszą decyzję. Pracownik korespondencję z pismem poleconym odebrał dzień później. Odwołanie oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę będzie w takim przypadku skuteczne, gdyż dotarło do pracownika wcześniej niż pismo z wypowiedzeniem. W takiej sytuacji decyzja pracodawcy o wypowiedzeniu nie wywoła żadnych skutków, a zgoda zatrudnionego na przyjęcie jego odwołania nie jest potrzebna.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta