Jak się zabezpieczyć przed zmianą kursów walutowych
Zanim przedsiębiorstwo zacznie stosować dosyć skomplikowane instrumenty pochodne, może podjąć inne działania zmniejszające niebezpieczeństwo strat z powodu zmian kursowych
Z ryzykiem wynikającym ze zmiany kursów walut ma do czynienia większość podmiotów gospodarczych działających na polskim rynku, ale w szczególności problem ten dotyczy importerów i eksporterów. Najogólniej mówiąc, ryzyko kursowe polega na tym, że wartość zobowiązań i należności nominowanych w walutach obcych oraz tych, które są indeksowane do kursu walut obcych, może się niekorzystnie zmienić w relacji do pieniądza krajowego.
Konieczne jest zatem zidentyfikowanie wszystkich takich pozycji w aktywach i pasywach przedsiębiorstwa. Po stronie aktywnej bilansu należy wziąć pod uwagę należności handlowe, bieżące i terminowe środki w walutach obcych, posiadane papiery wartościowe oraz udzielone kredyty i pożyczki. Po stronie pasywnej zaś zobowiązania handlowe oraz zadłużenie z tytułu pożyczek, kredytów czy też emisji papierów wartościowych.
Jeśli pozycje aktywne i pasywne są sobie równe, taka sytuacja określana jest mianem pozycji walutowej domkniętej. W przeciwnym razie mamy do czynienia z pozycją walutową otwartą. Może ona przybrać postać pozycji walutowej długiej lub krótkiej. Pozycja walutowa długa występuje wtedy, gdy pozycje aktywne w danej walucie przewyższają pozycje pasywne wyrażone w tej samej walucie. W przeciwnej sytuacji mówimy o pozycji krótkiej.
Zestawienie pozycji aktywnych i pasywnych w różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta