Jak rozliczać opłatę wstępną przy leasingu
Sądy administracyjne coraz częściej orzekają, że opłata wstępna przy leasingu może być wrzucana w koszty jednorazowo. Fiskus twierdzi jednak, że powinna być rozliczana w czasie
Kto ma rację? Zdaniem ekspertów podatkowych sądy. Organy podatkowe nie zmieniają jednak zdania, a przynajmniej nie wszystkie. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2009 r. (IPPB3/423-1553/08-2/KK).
Co z tym czynszem
Podatnik pytał, czy opłata wstępna będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia czy proporcjonalnie w czasie trwania tej umowy.
Jego zdaniem opłata wstępna jako płatność warunkująca zawarcie umowy leasingu dotyczy nie samego trwania umowy leasingu, ale w ogóle prawa do skorzystania z niego. Opłata ta wnoszona jest, zanim jeszcze umowa leasingu zostaje uruchomiona, w związku z tym należy uznać ją jako koszt pośredni w dacie poniesienia. Podatnik powołał się dodatkowo na orzeczenie wojewódzkiego sądu administracyjnego z 17 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 24/08 oraz III SA/Wa 221/08). Urzędników jednak to nie przekonało.
Fiskus mówi „nie”…
Opłaty leasingowe, co do zasady, zaliczane są do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu. Opłata wstępna tak jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta