Prościej jest odliczyć VAT od aut osobowych
Podatnicy mają większą swobodę przy odliczaniu naliczonego VAT w związku z najmem lub dzierżawą samochodów, które nie spełniają wymogów, aby uznać je za ciężarowe
To efekt zmian, jakie wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o VAT. Teraz prawo obniżenia VAT nie jest już uzależnione od możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych.
Od 1 grudnia 2008 r. wykreślono z ustawy treść wynikającą z art. 88 ust. 1 pkt 2, zgodnie z którą nie można obniżyć podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Tak było
Do 30 listopada 2008 r. podatnicy najmujący/dzierżawiący lub biorący w leasing samochody musieli mieć na uwadze dwa ograniczenia.
Pierwsze – związane ściśle z rodzajem i pojemnością samochodu (najem lub dzierżawa samochodów osobowych i pojazdów samochodowych niespełniających określonych warunków powoduje, że kwota podatku, którą można odliczyć, jest ograniczona do 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu lub innych płatności, wynikających z zawartej umowy; przy czym suma odliczonego podatku nie może być łącznie większa niż 6000 zł).
Drugie – uzależniające możliwość odliczenia od przepisów wynikających z ustaw regulujących materię podatku dochodowego.
Pierwszym ze wspomnianych warunków nie będziemy się zajmować. Warto natomiast na chwilę zatrzymać się przy drugim z nich. Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta