Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odzyskać nadpłaconą niesłusznie pensję

07 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Tomasz Zalewski

Na potrącenie pieniędzy wypłaconych przez pomyłkę, musisz mieć zgodę pracownika. A jak jej nie uzyskasz, pozostaje sąd. I też wcale nie ma pewności, że dostaniesz zwrot

Na wynagrodzenie pracownika składają się liczne elementy: zasadnicze, dodatki, premie motywacyjne, wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach i wiele innych składników wynikających bezpośrednio z umowy o pracę lub zakładowych układów zbiorowych czy regulaminów wynagradzania. W takiej sytuacji obliczenie i zsumowanie należnej pensji staje się źródłem pomyłek, w których efekcie na konto zatrudnionego wpływa za mało lub za dużo pieniędzy. A potem powstaje problem zbilansowania tej niedopłaty lub nadwyżki.

Za pisemną zgodą

Gdy wypłata jest za mała, firma może i powinna jak najszybciej wypłacić wyrównanie. Sytuacja wygląda gorzej, gdy pracownikowi przelano więcej niż mu się należy. Pracodawca nie może nadwyżki potraktować jako zaliczki na poczet przyszłych wynagrodzeń i kolejnej wypłaty odpowiednio zmniejszyć. Najprostszym sposobem, jaki może zastosować, jest wyjaśnienie zatrudnionemu przyczyny pomyłki i prośba o możliwość potrącenia nadpłaconej części wynagrodzenia z przyszłych poborów. W większości przypadków pracownik, by nie wchodzić w konflikt z szefem, zgodzi się na takie potrącenie. Konieczne jest jednak jego upoważnienie. Bezwarunkowo musi go udzielić w formie pisemnej (art. 91 § 1 kodeksu pracy, dalej k.p.). Inne formy zgody, np. ustne przy świadkach, będą nieważne.

Praktycznym z punktu widzenia pracodawcy rozwiązaniem mogłoby być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8287

Spis treści
Zamów abonament