Euro zwiększa wiarygodność
Wprowadzenie euro prowadzi do redukcji ryzyka kursowego oraz związanych z nim kosztów transakcyjnych, spadku nominalnych stóp procentowych, a także większej przejrzystości cen
Poprawa percepcji gospodarki będącej członkiem strefy euro na skutek wprowadzenia wspólnej waluty powinna także prowadzić do zmniejszenia ryzyka makroekonomicznego. W dłuższym okresie mogą się materializować związane z wymienionymi korzyściami szanse, takie jak: wzrost konkurencji, intensyfikacja wymiany handlowej, wzrost inwestycji czy też ściślejsza integracja rynków finansowych, które w efekcie mogą przekładać się na szybsze tempo wzrostu gospodarczego, wzrost zatrudnienia, dochodów i ogólny wzrost dobrobytu.
Redukcja ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych
Jedną z bezpośrednich korzyści wprowadzenia euro jest redukcja ryzyka kursowego. Wynika ono ze zmienności kursów walutowych, która może utrudniać planowanie aktywności gospodarczej – w tym inwestycji – oraz przynosić podmiotom zaangażowanym w transakcje walutowe straty. Ryzyko kursowe zachodzi w odniesieniu do różnic kursowych między momentem powstania należności lub zobowiązania a momentem rozliczenia (ryzyko transakcyjne) bądź zmian między momentem powstania należności lub zobowiązania a momentem sporządzania bilansu (ryzyko translacyjne).
Koszty związane z wymianą walut oraz ochroną przed ryzykiem kursowym są ważnym elementem kosztów transakcyjnych: wprowadzenie euro eliminuje kurs wymiany złotego na euro, przyczyniając się do ich redukcji. Koszty transakcyjne można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta