Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weźmiemy dywidendę od swoich spółek

07 kwietnia 2009 | Ekonomia | Beata Chomątowska Paweł Jabłoński
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

- Trudno dziś ukryć, że kryzys bardzo negatywnie wpływa na proces prywatyzacji - mówi w rozmowie z "Rz" minister skarbu Aleksander Grad.

Rz: Czy pogłębiający się kryzys finansowy zmienił strategię prywatyzacyjną Ministerstwa Skarbu?

Aleksander Grad: Nie zmieniamy naszej strategii, ale inaczej podchodzimy do jej realizacji. Już na początku kłopotów na rynkach światowych zmieniliśmy formę prywatyzacji dla wielu spółek. Dziś ograniczyliśmy wprowadzanie spółek na giełdę na rzecz inwestorów branżowych. Oprócz tego stawiamy też na te branże, które są dobrze wyceniane nawet w trudnych warunkach, m.in. na energetykę i chemię.

Ale są też spółki, które mają trafić na giełdę. Wiceminister skarbu Krzysztof Żuk niedawno mówił, że jako pierwsza na parkiet może trafić kopalnia Bogdanka – w czerwcu. Ostatnio wiceminister Joanna Schmid mówiła o maju. Czy to znaczy, że resort skarbu nie zna jeszcze dokładnego terminu debiutu?

Z uwagi na sytuację na światowych rynkach finansowych nie można operować konkretną datą. Dziś możemy powiedzieć tylko, że debiut Bogdanki odbędzie się w 2009 r. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona pierwszą spółką, którą Skarb Państwa wprowadzi w tym roku na giełdę. Dopóki jednak doradcy nie położą na stole raportu pokazującego, jak wygląda rozpoznanie rynku, który z inwestorów branżowych i finansowych zadeklarował udział w prywatyzacji, kto jest w stanie kupić akcje, to nie będę podejmował decyzji odnośnie daty debiutu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8287

Spis treści
Zamów abonament