Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nam przyniesie zmiana waluty

07 kwietnia 2009 | Ekonomia | Jacek Wiśniewski
źródło: Rzeczpospolita

Już dziś każdy z nas powinien się zastanowić, jaki wpływ na jego finanse może mieć przyjęcie przez Polskę nowej waluty – pisze główny ekonomista Raiffeisen Banku Polska

Wejście do ekskluzywnego klubu posiadacza liczącej się na świecie waluty – jakim jest strefa euro – niewątpliwie przynosi korzyści dla wstępującego kraju. Ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych weryfikują katalog korzyści zarówno na plus, jak i na minus. Czym są te korzyści i jak będzie je odczuwać przeciętny Polak?

Zniknie ryzyko kursowe, ale nie przy kredytach we frankach

Korzyści z wejścia do strefy euro można podzielić na dwie kategorie – bezpośrednie i pośrednie, czyli odczuwalne zaraz po wejściu do strefy wspólnej waluty (bezpośrednie) oraz odczuwalne dopiero w perspektywie średnio- i długoterminowej (pośrednie).

Skupmy się na tych pierwszych, czyli bezpośrednich. Według raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej – przygotowanego przez NBP – do bezpośrednich korzyści dla Polski z przystąpienia do strefy euro należy zaliczyć: redukcję ryzyka kursowego, redukcję kosztów transakcyjnych, spadek nominalnych stóp procentowych oraz zwiększenie się przejrzystości cen.

Ryzyko kursowe dotyczy niepewności, po ile będziemy kupowali walutę zagraniczną w przyszłości. Po przyjęciu euro wszyscy, którzy nabywają lub sprzedają euro, jednego dnia pozbyliby się ryzyka kursowego. Eksporterzy, importerzy, firmy i osoby płacące czynsz w euro, kupujący wakacje zagraniczne łatwiej mogliby planować swoje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8287

Spis treści
Zamów abonament