Tańsza konsumpcja i inwestycje
Nominalne stopy procentowe w Polsce po wprowadzeniu europejskiej waluty powinny się obniżyć
Różnice w poziomie nominalnych stóp procentowych w Polsce i strefie euro są dosyć spore. Poważne zbliżenie miało miejsce w 2007 r., wtedy różnica wynosiła nie więcej niż pół punktu procentowego. Ale trwało to tylko kilka miesięcy. Od października 2007 r . znów mamy zdecydowane różnice w poziomie stóp procentowych.
Wraz z wprowadzeniem euro w Polsce oczekuje się spadku rynkowych stóp procentowych. Po pierwsze dlatego, że to Europejski Bank Centralny przejmie obowiązki wyznaczania i utrzymywania oficjalnych stóp procentowych (obecnie zadanie to pełni polski bank centralny – NBP), a historycznie stopy w strefie euro były (i są) niższe niż w Polsce. Po drugie, co jest konsekwencją pierwszego, zmniejszyć się ma tzw. premia za ryzyko kursowe, która dziś podwyższa stopy.
Korzyści dla ludzi, firm i państwa
Z perspektywy gospodarstw domowych niższe stopy procentowe powinny zwiększyć dostępność i atrakcyjność kredytów. To z kolei może pozwolić na obniżenie kosztów konsumpcji. W przypadku przedsiębiorstw niższy koszt finansowania działalności przyczynić się może do akumulacji kapitału. Jeśli połączyć to z oczekiwanym napływem kapitału zewnętrznego, prężnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta