Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastępcy nie trzeba przyuczać do urzędniczego fachu

08 kwietnia 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska

Pracujący w zastępstwie kolegi ponad pół roku nie musi przechodzić przez służbę przygotowawczą. Według ekspertów podpisany przez niego kontrakt jest umową na czas określony

– Zatrudniony rozpoczął karierę w gminie na pod- stawie umowy na zastępstwo. Trwała ona siedem miesięcy. Osoba, którą zastępował, nie wróciła do pracy. Na zwolnione przez nią stanowisko gmina przeprowadziła otwarty nabór. Konkurs wygrał dotychczasowy zastępca. Podpisano z nim trzymiesięczną umowę na czas określony, a teraz ma dostać umowę bezterminową. Gmina postawiła jednak warunek: urzędnik musi odbyć służbę przygotowawczą, bo umowy na zastępstwo nie wlicza się do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia, który zwalnia z obowiązku odbycia tej służby. Czy szef urzędu ma rację? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Służba przygotowawcza to teoretyczne i praktyczne przygotowanie do zawodu urzędnika. Trwa maksymalnie trzy miesiące i kończy się egzaminem. Osoba, która go nie zda, o stanowisku urzędnika może zapomnieć. Takie są ogólne zasady. Mimo że przepisy o służbie przygotowawczej obowiązują dopiero od trzech miesięcy, to już wprowadziły nie lada zamieszanie.

Obowiązek nie dla każdego

Służbę przygotowawczą odbywa zatrudniony na nie dłużej niż sześć miesięcy, jeśli w pracy urzędnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8288

Spis treści
Zamów abonament