Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyspa skarbów na Nilu

08 kwietnia 2009 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Gdyby  w epoce  kamienia ktoś sfotografował poszukiwaczy złota przy  pracy, obraz byłby dokładnie taki jak na tym współczesnym zdjęciu  wykonanym w 2009 roku w rejonie wioski Tanta nad Nilem w Sudanie
źródło: Rzeczpospolita
Gdyby w epoce kamienia ktoś sfotografował poszukiwaczy złota przy pracy, obraz byłby dokładnie taki jak na tym współczesnym zdjęciu wykonanym w 2009 roku w rejonie wioski Tanta nad Nilem w Sudanie
Powstaje zalew o długości 180 km. Polscy archeolodzy badali te tereny. Odkryli osady, cmentarzyska, świątynie i starożytną kopalnię złota, eksploatowaną dziś tak jak przed wiekami.
źródło: Rzeczpospolita
Powstaje zalew o długości 180 km. Polscy archeolodzy badali te tereny. Odkryli osady, cmentarzyska, świątynie i starożytną kopalnię złota, eksploatowaną dziś tak jak przed wiekami.

Polacy odkryli starożytne kamienne żarna, które wcale nie służyły do mielenia mąki, tylko złotonośnej skały

Odkrycie to wygląda jak wyjęte z filmu o Indianie Jonesie. Nad Nilem, w rejonie IV katarakty (Hamadab) powstaje tama, spiętrzone wody wkrótce zaleją teren. Pod wodą znajdzie się mnóstwo zabytków. Polscy naukowcy przybywają w ten rejon, aby ratować, co się da.

Także twierdzę Tanta, znaną z opisu z 1821 roku i fotografii z 1905 roku. Fotografują, mierzą, rysują, zbierają zabytki wokół twierdzy. Ich zaciekawienie budzą potłuczone żarna w twierdzy i nad Nilem. Wypytują o nie miejscowych mieszkańców. Po rozmowie z nimi są zaskoczeni i zdumieni: żarna, kamienne moździerze, wcale nie służyły do ucierania mąki, tylko do kruszenia skały na proszek, z którego pozyskiwano złoto.

Jak przed naszą erą

Jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8288

Spis treści
Zamów abonament