Przepisy płacowe będą u wszystkich
Gdy jakiś pracodawca do tej pory nie miał regulaminu wynagradzania, to teraz będzie musiał go wprowadzić. A ten obowiązujący – zmienić
Ten obowiązek wynika z art. 39 ust. 1 ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458, dalej ustawa) , który nakazuje określić właśnie w regulaminie wynagradzania dla pracowników samorządowych zatrudnianych na umowach o pracę:
- wymagania kwalifikacyjne,
- szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.
Przepis nie pozostawia żadnej swobody co do formy przepisów wewnętrznych, w których ten obowiązek ma być zrealizowany. Przewiduje wprost, że ma to być regulamin wynagradzania; czyli wszyscy pracodawcy samorządowi, bez względu na to, ilu pracowników zatrudniają, muszą go wprowadzić. A ci, którzy taki już mają, zmienić odpowiednio do nowych wymagań ustawowych, najdalej do 2 lipca, czyli upływu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy >patrz: Jak zmieniać postanowienia regulaminu.
W tym dokumencie pracodawca może też określić:
- warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta