Pomysłem na biznes może być spółdzielnia socjalna
Dla osób zwolnionych z pracy szansą na nowy start zawodowy może być założenie spółdzielni socjalnej. Wiele z tych, które powstały, odniosło sukces
Pierwsze spółdzielnie powstały kilka lat temu. Z roku na rok ich przybywa. Zajmują się m.in. sprzątaniem, krawiectwem, wikliniarstwem, opiekują się starszymi ludźmi, przygotowują kanapki, sałatki na imprezy, konferencje, świadczą usługi internetowe (jak np. tworzenie stron www). Pomysłów na ich działalność mogą być tysiące. Muszą jednak odpowiadać potrzebom rynkowym – inaczej trudno spodziewać się sukcesu.
Dobry pomysł to jednak nie wszystko. Aby stworzyć taką spółdzielnię, trzeba jeszcze spełnić wymogi, które narzucają przepisy.
Od czego zacząć
Spółdzielnie socjalne to rodzaj spółdzielni pracy. Mają jednak własną ustawę i tylko w sprawach nieuregulowanych stosuje się do nich prawo spółdzielcze. Taką spółdzielnię mogą założyć tylko osoby wymienione przez przepisy. Wśród nich są m.in. bezrobotni, zarejestrowani w urzędzie pracy i spełniający inne kryteria opisane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Istnieją dwa tryby zakładania spółdzielni socjalnej:
- indywidualny – gdy założycielami są same osoby fizyczne (m.in. bezrobotni),
- zinstytucjonalizowany – jeśli spółdzielnia powstaje przy pomocy Centrum Integracji Społecznej albo poprzez przekształcenie spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych.
Spółdzielnię socjalną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta