Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orlen nie powinien sprzedawać Możejek

08 kwietnia 2009 | Ekonomia | Iwona Trusewicz Agnieszka Łakoma
Po odbudowie zniszczonej w pożarze głównej instalacji litewska rafineria może wrócić do dawnego poziomu przerobu ropy.  Stąd szansa na poprawę wyników. Dane za 2008 r. obciążone są kosztami związanymi z przeszacowaniem wartości zapasów.
źródło: Rzeczpospolita
Po odbudowie zniszczonej w pożarze głównej instalacji litewska rafineria może wrócić do dawnego poziomu przerobu ropy. Stąd szansa na poprawę wyników. Dane za 2008 r. obciążone są kosztami związanymi z przeszacowaniem wartości zapasów.

Analitycy giełdowi uważają, że koncern nie jest w sytuacji, która wymuszałaby sprzedaż Rosjanom choćby mniejszościowego pakietu akcji rafinerii na Litwie

O tym, że rosyjski koncern Łukoil jest zainteresowany udziałami w spółce Mażeikiu Nafta, której inwestorem strategicznym od 2006 roku jest PKN Orlen, pisaliśmy we wtorkowym wydaniu „Rz”. Na razie to sondowanie przez Rosjan polskiej strony. Zarząd PKN Orlen, którym kieruje Jacek Krawiec, żadnej oferty nie otrzymał. Dla analityków to jednak ważny sygnał, że mimo kryzysu finansowego zainteresowanie rosyjskich koncernów naftowych firmami w naszym regionie nadal jest wysokie. Ostatnio 20-proc. pakiet akcji węgierskiego MOL trafił w ręce rosyjskie.

Z propozycją „wejścia kapitałowego do Możejek” którejś z rosyjskich firm wystąpił kilka tygodni temu wiceprezes koncernu Transnieft na spotkaniu z szefem PKN Orlen. Wczoraj rzecznik Transnieftu Michaił Arustamow mówił PAP, że „ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza”, że Możejki były tematem rozmowy prezesa Transnieftu z szefem PKN. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8288

Spis treści
Zamów abonament