Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys wymusza niższe pensje

08 kwietnia 2009 | Dobra firma | Renata Majewska

Ze względu na brak zamówień prezes spółki produkującej części do samochodów ogłosił przestój i każe płacić pracownikom za ten czas pensje liczone jedynie od stawki godzinowej. Czy ma prawo tak postępować?

Tak Podstawą wymiaru wynagrodzenia za przestój niezawiniony przez zatrudnionego jest bowiem w tej sytuacji stawka osobistego zaszeregowania. A tę stanowi – zgodnie z art. 81 kodeksu pracy – pensja zasadnicza podwładnego określona stałym ryczałtem miesięcznym lub godzinowo. Potwierdził to również Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 3 kwietnia 2007 r. (II PZP 4/07). Dopiero gdy strony nie wskazały w angażu takiego składnika wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje za czas niezawinionego przestoju 60 proc. zarobków liczonych jak średnia urlopowa. Chodzi więc o osoby, które dostają wyłącznie zmienne składniki pensji. Wielu jest jednak wynagradzanych w sposób mieszany, tzn. otrzymują płacę zasadniczą w stałej stawce miesięcznej lub godzinowej oraz dodatkowo ruchome bądź w stałej stawce premie, prowizje czy dodatki. Takim podwładnym zapłatę za przestój też ustalamy wyłącznie od stawki osobistego zaszeregowania. I tak właśnie było w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8288

Spis treści
Zamów abonament