Przesuwając termin wypłaty, utrudnisz sobie rozliczenia
Jeśli przekażesz pracownikom w kwietniu pensje za ten miesiąc i za poprzedni, zwiększysz też ich wynagrodzenia urlopowe. Bo gdy otrzymują składniki zmienne, zsumujesz je z czterech, a nie z trzech miesięcy
Firma, w której pracuje czytelniczka, wypłaca wynagrodzenia zasadnicze w stałych stawkach miesięcznych do ostatniego dnia bieżącego miesiąca oraz zmienne premie i prowizje do 10. dnia następnego miesiąca. Jak to rozliczać pod względem podatkowym i składkowym? Co, jeśli szef się spóźnił z pensją podstawową za marzec i wypłaci ją dopiero w kwietniu? Jak dwie wypłaty w jednym miesiącu wpływają na metodę ustalania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? – to pytania, na które chciałaby uzyskać odpowiedzi.
Dwie daty, dwa świadczenia
Pracodawcy stosują różne, często skomplikowane sposoby wynagradzania personelu. W różnych też terminach przekazują załogom poszczególne rodzaje składników płacowych, np. stawki zasadnicze do 28. dnia danego miesiąca, a premie, nagrody i prowizje do 10. dnia następnego miesiąca. Spotykany jest także system różnych terminów wypłat dla odrębnych działów przedsiębiorstwa, np. personel administracyjny, biurowy i kadra kierownicza do końca bieżącego miesiąca, a robotnicy – do piątego dnia kolejnego miesiąca. W takiej sytuacji przychodami dla celów podatkowych i składkowych są kwoty wypłacone od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca. Potwierdzają to:
- art. 32 ust. 2 ustawy z 26 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta