Musimy stosować kilka metod, aby obliczyć terminy prawa pracy
Określając, kiedy najpóźniej masz dać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia, musisz zajrzeć do kodeksu cywilnego. Ale możesz go odłożyć na półkę, gdy wskazujesz dzień rozwiązania bezterminowej umowy o pracę
W sprawach nieuregulowanych art. 300 k.p. odsyła do kodeksu cywilnego. Ale uwaga, art. 111 – 116 k.c. nie są wiążące, gdy stoją w sprzeczności z kodeksem pracy (wyrok SN z 17 listopada 2004 r., I PK 64/04). Ponadto nie stosuje się ich w przypadku nabycia niektórych uprawnień pracowniczych oraz wtedy, gdy upływ terminu wiąże się z wydaniem określonej decyzji. Dlatego pracodawcy dający etaty bezrobotnym lub młodocianym, starający się o refundację kosztów zatrudnienia tych pracowników muszą stosować kodeks postępowania administracyjnego.
Dziś omawiamy najważniejsze terminy, z którymi spotykamy się w czasie istnienia stosunku pracy, począwszy od zatrudnienia pracownika do jego zwolnienia. Dzielimy je na dwie grupy:
- nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy,
- uprawnienia pracownicze w trakcie zatrudnienia.
Dodatkowo przypominamy niektóre terminy z ustaw okołokodeksowych, a wszystkie informacje zawarte w tekście oraz terminy dodatkowe publikujemy obok w tabeli z nadzieją, że dla wielu działów kadr będzie to mała ściągawka przydatna w codziennej pracy.
Ustalamy początek i kres zatrudnienia
Nie przesuwaj obliczeń ze względu na wolne od pracy. Bo ono nie ma znaczenia ani dla daty powstania, ani daty zakończenia stosunku pracy
Nowo przyjętemu pracownikowi należy wręczyć informację o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta