Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanemu do firmy z wakacji czy choroby nie dasz wymówienia

10 czerwca 2009 | Dobra firma | Grzegorz Orłowski

Zbytni pospiech przy wręczaniu wypowiedzenia pracownikowi w okresie ochronnym może szefa drogo kosztować. Odszkodowania nie zapłaci tylko wtedy, gdy podwładny zgodzi się na wycofanie tego pisma

Sądowa interpretacja kodeksowego zakazu wypowiadania pracownikowi umowy o pracę w okresie jego urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 41 k.p.) ma już długą i zmienną historię.

Był w pracy, a potem się rozchorował

W przeszłości wybitnie propracownicza i oderwana od literalnego brzmienia wykładnia art. 41 k.p. stała się źródłem wielu patologicznych zachowań, które unicestwiały skuteczność wypowiedzeń umów o pracę. Pracownik uzyskiwał bowiem zwolnienie lekarskie na dzień, w którym wręczono mu oświadczenie o wypowiedzeniu.

Tę patologię przecięła całkowicie nowa interpretacja Sądu Najwyższego, zastosowana w uchwale z 11 marca 1993 r. (I PZP 68/92). Według niej „wypowiedzenie umowy pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8341

Spis treści
Zamów abonament