Wyspać sobie zdrowie
Brak snu może skutkować otyłością i rozwojem poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy depresja – dowodzą naukowcy. Dlatego warto spać, nawet uciąć sobie w dzień krótką drzemkę. To dobry sposób na odświeżenie mózgu
Sen jest równie ważny co jawa. Przecież w ciągu całego swojego życia człowiek spędza w objęciach Morfeusza około 20 lat. Nie jest to bynajmniej czas zmarnowany. Czym dłużej nauka zajmuje się badaniem tego stanu, tym bardziej się przekonujemy, jak istotny wpływ wywiera na ludzkie życie.
Potwierdzają to najnowsze doniesienia zaprezentowane podczas corocznego, już 23. kongresu Associated Professional Sleep Societies. Do amerykańskiego Seattle przyjechało aż 6 tys. specjalistów z całego świata, którzy zajmują się nową dyscypliną – medycyną snu.
Neurochemia nawala
Naukowcom udało się odkryć kolejną tajemnicę dotyczącą mechanizmu snu, czy raczej jego braku. Okazuje się, że osoby cierpiące na przewlekłą, trwającą co najmniej pół roku, bezsenność dotknięte są jednocześnie zaburzeniami o charakterze neurochemicznym. Chodzi o niższe (o 30 proc.) stężenie w mózgu powszechnie występującego neuroprzekaźnika, kwasu gammaaminomasłowego (GABA). Odpowiada on za zmniejszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta