Zatrudniony może nie przyjąć nowych warunków finansowych
Aby zniwelować deficyt, kierownictwo uczelni państwowej proponuje dwumiesięczne urlopy bezpłatne dla kadry dydaktycznej oraz zmniejszenie czasu pracy i wynagrodzenia za pracę o 40 proc. dla pracowników administracji. Zamierza to wdrożyć, wręczając do podpisania porozumienia zmieniające. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i jak się przed tym obronić?
Zgodnie z art. 174 § 1 kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Inicjatywa może więc pochodzić jedynie od pracownika. Wysyłanie go przez pracodawcę jest zatem niezgodne z prawem.
Odnosząc się natomiast do kwestii obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, należy stwierdzić, że do zmiany określonych w umowie warunków pracy może dojść w wyniku porozumienia stron stosunku pracy lub tzw. wypowiedzenia zmieniającego.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta