Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudniony może nie przyjąć nowych warunków finansowych

10 czerwca 2009 | Dobra firma | Magdalena Klimczak-Nowacka

Aby zniwelować deficyt, kierownictwo uczelni państwowej proponuje dwumiesięczne urlopy bezpłatne dla kadry dydaktycznej oraz zmniejszenie czasu pracy i wynagrodzenia za pracę o 40 proc. dla pracowników administracji. Zamierza to wdrożyć, wręczając do podpisania porozumienia zmieniające. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i jak się przed tym obronić?

Zgodnie z art. 174 § 1 kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Inicjatywa może więc pochodzić jedynie od pracownika. Wysyłanie go przez pracodawcę jest zatem niezgodne z prawem.

Odnosząc się natomiast do kwestii obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, należy stwierdzić, że do zmiany określonych w umowie warunków pracy może dojść w wyniku porozumienia stron stosunku pracy lub tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8341

Spis treści
Zamów abonament