Nikogo ani Litwa, ani Wilno nie obchodzi...
Odrzucenie bolszewików od Warszawy nie dawało gwarancji, że przeciwnik jest ostatecznie pokonany i po jakimś czasie nie pojawi się ponownie nad Wisłą. Stąd konieczność zadania bolszewikom decydującego ciosu, stąd energia Piłsudskiego w pościgu za uchodzącymi wojskami Tuchaczewskiego.
Pościg ten wymagał ponownego podjęcia kwestii litewskiej. Litwini sprzymierzyli się z bolszewikami w lipcu 1920 roku, a wcześniejsze polskie oferty federacyjne trafiły w próżnię. Piłsudskiemu pozostawało zbrojne zajęcie Wilna przy okazji pościgu za bolszewikami. Nie można było dopuścić do odsłonięcia północnego skrzydła naszej granicy.
24 września Piłsudski przybył z Białegostoku do Lipska nad Biebrzą, gdzie wizytował dowództwo 22. Ochotniczej Dywizji Piechoty płk. Adama Koca. Powiedział mu, że gen. Żeligowski ze swą grupą dokona marszu na Wilno i rozkazał przekazać do jego dyspozycji 3000 żołnierzy z Kresów. Koc wydał rozkaz płk. Dojanowi-Surówce, dowódcy 201. pp, że odtąd jego pułk będzie nosić nazwę 6. Pułku Wileńskiego, więc jest pułkiem kresowym i weźmie udział w wyprawie na Wilno.
[A. Koc, Wspomnienia, Wrocław 2005, s. 64 – 67; A. Koc, Józef Piłsudski we wspomnieniach tych, którzy go znali, „Na Antenie”, nr 58, Londyn, 28 stycznia 1968]
ŻOŁNIERZ – FUNDAMENT PAŃSTWA Z dumą może żołnierz polski spoglądać na wszystkich swych kolegów na całym świecie, bo gdzież na świecie jest żołnierz, który przeszedł przez podobne twarde, ciężkie i długie próby. Żołnierz polski i armia polska (...) będzie zawsze najmocniejszym fundamentem naszego życia państwowego.- 24 czerwca 1921 r.Na zjeździe byłych formacji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta