Mniejszy wymiar etatu to niższe zarobki i krótszy urlop
Lepiej zmniejszyć zatrudnionym wymiar czasu pracy, niż ich zwalniać. Pamiętaj jednak, że gdy ciągle będziesz wymagał od nich więcej pracy, niż wynika ze zmienionego angażu, musisz go ponownie zmodyfikować, aby odpowiadał rzeczywistości
Do nawiązania stosunku pracy oraz ustalenia warunków pracy i płacy dochodzi za zgodnym oświadczeniem woli stron. Tak wynika z zasady wolności umów (art. 11 k.p.).
Swobodnie, lecz zgodnie z potrzebami
Poza ściśle określonymi wyjątkami (np. w razie sądowego prawomocnego przywrócenia pracownika do pracy na poprzednich warunkach) strony swobodnie decydują m.in. o wymiarze czasu pracy. Nie ma przepisu czy zasady prawa pracy, które ograniczałaby je w decydowaniu o zatrudnieniu w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Oceny tej nie mogą zmienić przepisy prawa pracy o charakterze dyrektywnym, a nie roszczeniowym – ułatwiające pracownikom drogę do zatrudnienia pełnoetatowego (np. art. 292 § 2 i art. 942 k.p.).
W konsekwencji wymiar czasu pracy wolno dostosować do rzeczywistych potrzeb i zakresu pracy, jaką szef może zapewnić pracownikowi. Jest to bardzo ważne, bo gdy nie ma obiektywnej możliwości zapewnienia pracy w umówionym wymiarze, to wynikające z tego ryzyko ekonomiczne i prawne (np. obowiązek wypłaty wynagrodzenia za umówiony, a nie rzeczywisty czas pracy) spoczywa na pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta