Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowy podatek od aportu środków trwałych

17 czerwca 2009 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Niemiła niespodzianka dla firm wnoszących wkłady niepieniężne: po niedawnej nowelizacji przepisów okazuje się, że kwota należnego VAT może być... dochodem w CIT

To niedopatrzenie ustawodawcy – podkreślają doradcy podatkowi. Zmieniając ustawę o VAT, nie przewidział skutków w podatkach dochodowych.

Przypomnijmy, że jeszcze do końca marca przedsiębiorcy wnoszący do innej spółki część swojego majątku mogli się zdecydować na zwolnienie z VAT. Od 1 kwietnia nie mają już wyboru: aporty (oprócz zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) są co do zasady opodatkowane. Uznaje się je bowiem za odpłatną dostawę towarów (lub odpłatne świadczenie usług). Zapłatą są udziały.

– Firma wnosząca środki trwałe musi wystawić fakturę, wykazać na niej wartość aportu, np. 10 000 zł i VAT należny (2200 zł) – wyjaśnia Dorota Pokrop, doradca podatkowy w Ernst & Young. – Otrzyma za to udziały o wartości obejmującej kwotę netto i VAT, czyli 12 200 zł.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8346

Spis treści
Zamów abonament