Czy urząd jest jednostką organizacyjną
Traktowanie urzędu jak jednostki budżetowej jest nieporozumieniem. Po pierwsze nie jest tworzony przez radę, a po drugie jest funkcjonalnie zespolony z organem wykonawczym
Regulacje prawne rachunkowości budżetowej niewłaściwie określają strukturę organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego, gdyż przypisują urzędowi (starostwu) rolę jednostki organizacyjnej. Takie ustanowienie statusu organizacyjnego urzędu stoi w sprzeczności z przepisami ustaw samorządowych oraz zasadami tworzenia odrębnych organizacji.
Narzędzie wykonywania zadań
Sprawa funkcji organizacyjnej urzędu jest trudnym zagadnieniem, gdyż w potocznym odbiorze urząd jest traktowany w sposób oczywisty jak jednostka organizacyjna, co znalazło odzwierciedlenie w regulacjach rachunkowości budżetowej.
W poszczególnych ustawach samorządowych zastosowano analogiczne regulacje prawne w sprawie organizacji jednostki samorządu terytorialnego, w związku z tym wyjaśnienie problemu oparłem na ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Strukturę jednostki samorządu terytorialnego tworzą organy: stanowiący i wykonawczy, urząd oraz jednostki organizacyjne. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym gmina może tworzyć jednostki organizacyjne w celu wykonywania swoich zadań ustawowych. Jednostki organizacyjne utworzone przez gminę nie mają osobowości prawnej i realizują przydzielone im zadnia gminy.
W realizacji tych zadań jednostki organizacyjne niemające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta