Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrze mieć szefa europarlamentu

17 czerwca 2009 | Publicystyka, Opinie | Anna Słojewska
Antonio Missiroli
źródło: Rzeczpospolita
Antonio Missiroli

Jeśli jakiś kraj dostaje wysokie stanowisko w Parlamencie Europejskim, z reguły traci niższe. To zupełnie naturalne – przekonuje dyrektor European Policy Centre w Brukseli Antonio Missiroli

Rz: Jakie szanse ma Jerzy Buzek na objęcie stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego?

Antonio Missiroli: Wygląda to dobrze. Zarówno zwycięstwo Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w wyborach do europarlamentu, jak i przekonanie, że 20 lat po upadku komunizmu przedstawiciel nowego państwa członkowskiego powinien dostać wysokie stanowisko w UE, działają na korzyść Buzka. Na plus działa też jego osobowość. Jest szanowany i powszechnie docenia się jego osiągnięcia w PE.

Co musi zrobić polski rząd? Tylko przekonać Włochów, żeby wycofali swojego kandydata Maria Mauro? Czy też nadal zabiegać o poparcie dla Buzka w innych państwach?

Sam jestem Włochem, ale nie rozpatruję tego tylko w kategorii negocjacji między Polską a Włochami. Najpierw odbywają się negocjacje w Europejskiej Partii Ludowej, następnie między EPP a innymi partiami w Parlamencie – żeby zdobyć większość. Sądzę, że Włochom zaproponuje się jakieś stanowisko w PE, na przykład szefa ważnej komisji parlamentarnej albo we władzach grupy chadeckiej. Włosi są drugą co do wielkości delegacją narodową w EPP, zasługują więc na uznanie. W ciągu 30 lat istnienia europarlamentu wybieranego w bezpośrednich wyborach Włoch nigdy nie był jego szefem. Włoskie żądania są więc uprawnione. Nie znaczy to, że powinno się podawać w wątpliwość kandydaturę Buzka, ale trzeba też uwzględnić oczekiwania Włoch. Na koniec negocjacje będą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8346

Spis treści
Zamów abonament