Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy są pomyłki, fiskus zakwestionuje księgę

17 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Urząd skarbowy sprawdzi, czy przedsiębiorca prawidłowo zadeklarował wysokość podatku. Zrobi to, zaglądając do jego ksiąg podatkowych

Wszystko dobrze się zakończy, jeśli będą one prowadzone rzetelnie i niewadliwie. Gorzej, gdy fiskus uzna inaczej. Co wtedy grozi przedsiębiorcy? Kłopoty. Z jednej strony naraża się bowiem na odpowiedzialność karną skarbową. Z drugiej zaś – musi się liczyć z tym, że urzędnicy ustalą podstawę opodatkowania, która z całą pewnością będzie różniła się od tej, którą zadeklarował przedsiębiorca.

Tylko prawidłowe wpisy

Kiedy księga będzie wadliwa lub nierzetelna? Stanie się tak m.in. wtedy, gdy nie będzie w niej wszystkich zdarzeń gospodarczych. Księgi są rzetelne, jeśli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Niewadliwe zaś to księgi prowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów. W wypadku małych przedsiębiorców chodzi o rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Od zasady są wyjątki

Jeśli księga będzie nierzetelna lub wadliwa, fiskus może nie uznać jej za dowód. Nie w każdym jednak wypadku. Mimo że księga jest wadliwa, może uznać ją za dowód, jeśli przyjmie, że popełnione uchybienia nie mają istotnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8346

Spis treści
Zamów abonament