Co zrobić, gdy dłużnik ukrywa swój majątek
Jeśli nasz kontrahent, zamiast wywiązać się z umowy i spłacić zaciągnięte długi, stara się utrudnić skierowaną przeciwko niemu egzekucję i ukrywa swój majątek przed wierzycielami, można skorzystać ze skargi pauliańskiej
Jej celem jest ochrona wierzycieli przed skutkami działań dłużnika, które zmierzają do uniemożliwienia zaspokojenia roszczeń. Pokrzywdzony wierzyciel może – w drodze powództwa – żądać uznania czynności prawnej dokonanej przez dłużnika za bezskuteczną w stosunku do niego.
Powództwo kierujemy nie przeciwko naszemu dłużnikowi, ale przeciwko osobie trzeciej, która wskutek czynności prawnej dłużnika nabyła prawo lub zwolniona została z obowiązku. Pamiętajmy, że uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie pięciu lat od daty tej czynności.
Skarga pauliańska wpływa na czynności prawne dłużnika, czyniąc je bezskutecznymi względem wierzycieli, co w konsekwencji przyznaje im możliwość swobodnej egzekucji. Ma zastosowanie również wtedy, gdy dłużnik poprzez swoje zaniechanie powoduje, że jego majątek nie zwiększa się bądź też ulega zmniejszeniu.
Kiedy da się skorzystać...
Aby można było skorzystać ze skargi pauliańskiej, trzeba spełnić pewne warunki. Konieczne są:
- dokonanie przez dłużnika ważnej czynności prawnej,
- pokrzywdzenie wierzyciela,
- uzyskanie korzyści majątkowej przez osobę trzecią,
- świadomość dłużnika pokrzywdzenia wierzyciela,
- świadomość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta