Sudety od środka
Stare kopalnie, naturalne jaskinie, hitlerowskie kwatery – zobaczymy to wszystko na szlaku podziemnych budowli stworzonych przez naturę i człowieka
Sudety to najstarszy pod względem geologicznym region kraju. Skały, z których zbudowane są sudeckie pasma, liczą ponad 4,5 miliarda lat. Góry były kilkakrotnie wydźwignięte, fałdowane i niszczone. W Sudetach wybuchały wulkany, zalewały je pradawne morza i skuwały lodowce. Skały topiły się w głębi ziemi i były miażdżone pod naciskiem milionów ton innych skał. W wyniku tych procesów powstała niezwykła mozaika geologiczna obfitująca w minerały, kruszce, szlachetne i półszlachetne kamienie.
Nic dziwnego, że w żadnym innym regionie Polski nie ma tylu obiektów podziemnych – wydrążonych przez naturę i człowieka – co tutaj. Wiele z nich można zwiedzić dzięki kilkunastu wytyczonym podziemnym trasom turystycznym.
Walonowie i sowieckie NKWD
Sudety leżące na styku Polski, Niemiec i Czech, przecięte szlakami handlowymi i pełne podziemnych bogactw były areną konfliktów militarnych, religijnych, etnicznych i gospodarczych. Poszukiwacze złota, szlachetnych kamieni i cennych kruszców przetrząsali górskie ostępy.
W średniowieczu przybyli tu Walonowie, zamieszkujący tereny dzisiejszej Belgii, potomkowie celtyckich plemion. Specjalizowali się w poszukiwaniach i obróbce minerałów. Mieli dużą wiedzę geologiczną i górniczą, a nawet, jak głoszą legendy, parali się magią. Do dziś zobaczyć można wyryte przez nich w wyrobiskach i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta