Unijne przepisy antydyskryminacyjne wciąż czekają na wdrożenie
Poza Polską niemal każde z państw Unii Europejskiej ma ustawę, która wyczerpująco reguluje zasadę równego traktowania – zwraca uwagę wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, prawnik w EQUINET
Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, poinformowała (wypowiedź radiowa z 3 sierpnia), że projekt ustawy o równym traktowaniu, nad którym kolejne rządy pracują już od lat, nie będzie przyjęty.
Według niej Polska wdrożyła już większość wspólnotowych przepisów równościowych do kodeksu pracy i nie ma potrzeby procedowania nad całościową ustawą, która uregulowałaby zakaz dyskryminacji w innych sferach. Co więcej, poinformowała opinię publiczną, że Polsce nie grożą już w związku z tym żadne kary ze strony Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za złamanie porządku wspólnotowego.
W toczącej się debacie na temat konieczności uregulowania zasady równości na poziomie ustawowym przewija się także kilka innych pomysłów: wprowadzenie zakazu dyskryminacji do poszczególnych, już obowiązujących ustaw, regulujących zagadnienia ujęte w równościowych aktach wspólnotowych czy też zupełne zrezygnowanie z prac nad tego typu przepisami i oparcie się w ewentualnych postępowaniach sądowych na zakazie dyskryminacji zawartym w art. 32 i 33 konstytucji.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta