Firma w kryzysie dostanie pieniądze
Jeśli przedsiębiorca będzie zmuszony z powodu problemów z płynnością objąć pracowników przestojem w produkcji lub obniżyć im wymiar czasu pracy, będzie mógł się ubiegać o dopłaty do ich wynagrodzeń
Taką pomoc zaoferuje mu Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak tylko pod warunkiem, że obniżka wymiaru etatu czy przestój będą wprowadzone za zgodą samych zatrudnionych. Wsparcia nie otrzymają wszyscy przedsiębiorcy, ale tylko wypłacalni, u których sprzedaż po 1 lipca 2008 r. spadła o co najmniej 25 proc. Nie mogą oni też zalegać z opłacaniem podatków. To rozwiązania, jakie znalazły się w ustawie z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
Bez zwolnień
Wypłata wspomnianych świadczeń przede wszystkim ma chronić przed likwidacją miejsca pracy. Z tego właśnie powodu pracodawca, który otrzyma pomoc z Funduszu, nie będzie mógł wypowiedzieć zatrudnionym nią objętym umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Nie jest to jednak ograniczenie bezterminowe. Obowiązuje w okresie:
- pobierania subsydiów przez pracownika oraz
- bezpośrednio po okresie lub okresach pobierania świadczeń, nie dłużej jednak niż przez łączny okres sześciu miesięcy.
Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o zakaz zwolnienia z pracy pracownika z przyczyn ekonomicznych firmy. Jeśli bowiem w trakcie pobierania subsydiów z FGŚP przez zatrudnionych okaże się, że któryś z nich dopuści się rażącego naruszenia obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta