Przecena nie wyklucza rozliczenia kosztów
Można odliczyć wydatki na towary, które sprzedaliśmy taniej, niż kupiliśmy. To przedsiębiorca decyduje bowiem o cenie swoich produktów
Sprzedaż ze stratą może wzbudzić podejrzenia przedstawicieli fiskusa. Urzędy nie powinny jednak automatycznie kwestionować kosztów nabycia towaru, który został zbyty bez zysku. Mogło to być spowodowane różnymi przyczynami, np. trudną sytuacją finansową kontrahentów, którzy zerwali kontrakty na dostawy. W takiej sytuacji przedsiębiorcy często bardziej opłaca się sprzedać towar za symboliczną nawet kwotę, niż czekać, aż się zepsuje.
Zdarza się też, że zniszczone częściowo (np. w trakcie transportu) towary nadal nadają się do sprzedaży – jednak już po niższej cenie. Należność może też być obniżona w razie częściowego przeterminowania produktów bądź też z innych powodów, np. zakończenia sezonu letniego i wyjścia z mody danej partii odzieży.
Decyduje podatnik
To, że można stosować niższe ceny przy sprzedaży swoich produktów bądź usług, potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 460/09) dotyczący spółki sprzedającej domy. Kontrolerzy przeanalizowali zawierane z klientami umowy na ich wybudowanie i wykończenie. Niektórym z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta