Burmistrz może zbadać, czy wartość budowli została ustalona zgodnie z przepisami ustawy o CIT
Organ właściwy dla wymiaru podatku od nieruchomości ma prawo badać wartość budowli na podstawie przepisów ustaw o podatkach dochodowych. Nie musi przyjmować wartości zadeklarowanej przez podatnika czy opierać się na stanowisku naczelnika urzędu skarbowego
Taki pogląd wyraził WSA w Olsztynie w wyroku z 30 lipca 2009 r. (I SA/Ol 441/09).
Spółka akcyjna wniosła do spółki z o.o. w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa (oddział gazowniczy) i w wyniku tego objęła w niej udziały. Spółka z o.o. przyjęła jako wartość początkową środków trwałych wartość początkową budowli wykazaną w ewidencji środków trwałych spółki akcyjnej pomniejszoną o stan ich umorzenia określony w tej ewidencji. Taką też wartość wykazała w deklaracji dla celów podatku od nieruchomości za 2003 r.
Zasady wyliczenia podatku od nieruchomości w takiej sytuacji reguluje art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych.
Co jest podstawą opodatkowania budowli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta