Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego ceny prądu w Polsce rosną

24 sierpnia 2009 | Ekonomia | Krzysztof Żmijewski
źródło: Fotorzepa
źródło: PARKIET

Wyższym cenom sprzyja sytuacja rynkowa albo raczej brak rynku oraz poziom kosztów wynikający z sytuacji technologicznej, organizacyjnej czy prawnej. A menedżerowie energetyki wcale tych kosztów ciąć nie chcą

Podstawowym składnikiem kosztów zmiennych jest paliwo, czyli węgiel. Ostatnio jego cena „przy bramie” elektrowni wynosiła 14 – 15 zł/GJ (gigajula – czyli jednostki energii), z tego ok. 11 – 12 zł/GJ to koszt samego węgla, a ok. 1,5 – 3 zł/GJ to koszt transportu kolejowego. Cena węgla jest zbliżona do tej w ramach tzw. parytetu importowego (cena węgla w ARA minus koszty transportu). Związanie ceny węgla w Polsce z cenami giełdowymi w ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) jest procesem trwałym. Polskie górnictwo, chcąc utrzymać się na naszym rynku, musi być konkurencyjne. Nawet wobec znacząco tańszego węgla pochodzącego z kopalń odkrywkowych.

Stare bloki energetyczne

Koszty transportu węgla obecnie mają coraz bardziej rynkowy charakter. Monopol PKP Cargo przechodzi do historii. Prawie 50 proc. przewozów w Polsce realizowanych jest przez przewoźników prywatnych. Należy oczekiwać, iż nastąpi dalszy spadek cen transportu.

Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba dodać, że tona węgla energetycznego to 21 – 22 GJ/t, a polska elektroenergetyka zużywa średnio 10 GJ/MWh wyprodukowanej energii, co oznacza sprawność 36 proc. brutto. Istnieją już na rynku inwestycyjnym technologie o produktywności 7,5 GJ/MWh, czyli o sprawności 48 proc., a w laboratoriach uczonych pracuje się nad rozwiązaniami o sprawności 60 proc. Osiągnięcie nowoczesnego poziomu sprawności nie jest jednak możliwe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8403

Spis treści
Zamów abonament