Kiedy mamy tylko część składową, a kiedy odrębny środek trwały
Czy drukarka jest częścią składową komputera, podpora częścią szalunku, a piętro częścią budynku? To teoretyczne z pozoru pytanie ma zasadnicze znaczenie dla podatników, przede wszystkim ze względu na amortyzację, ale również dla celów podatku VAT
W praktyce od tego zależy:
- czy kupiony element należy amortyzować odrębnie, czy łącznie z innym środkiem trwałym jako jego ulepszenie,
- jak amortyzować dany środek trwały, gdy odłączona zostanie od niego jego część składowa,
- co z amortyzacją środka trwałego, gdy nowy element zostanie do niego dołączony,
- jaką stawkę VAT zastosować dla części składowych środka trwałego.
Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Co jest odrębnym środkiem trwałym
Sztandarowym już przykładem w dyskusji o tym, co jest odrębnym środkiem trwałym, a co jego częścią składową, stała się drukarka komputerowa. Dziś można powiedzieć, że kwestia jest wyjaśniona, ale przez długi czas budziła spory podatników z organami podatkowymi. Niejednokrotnie znajdowały one swój finał w sądach.
Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (ośrodka zamiejscowego we Wrocławiu) z 24 kwietnia 2001 r. (I SA/Wr 671/98), w którym sąd stwierdził, że jeżeli drukarka współpracuje tylko z jednym komputerem, stanowiąc jego urządzenie peryferyjne, to nie może być uznana za środek trwały. W takiej sytuacji koszt zakupu drukarki zwiększa wartość początkową całego zespołu komputerowego jako jednego środka trwałego.
Jeśli natomiast drukarka może współpracować z różnymi komputerami podatnika, to należy uznać, że jest ona obiektem kompletnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta