Absolwenci mają szansę poprowadzić własny biznes
Osoba, która ukończyła studia wyższe, nie przekroczyła 27 lat i ma problemy ze znalezieniem pracy, może wystąpić o specjalną pożyczkę na założenie własnej firmy
„Pierwszy biznes” to rządowy program skierowany do dwóch kategorii osób. Mogą z niego skorzystać osoby bezrobotne, które nie ukończyły 25. roku życia, lub absolwenci wyższych uczelni. W tym drugim przypadku ich wiek nie powinien przekraczać 27 lat, a od ukończenia nauki nie może minąć więcej niż 12 miesięcy. Muszą one też posiadać zaświadczenie o statusie bezrobotnego.
Jeżeli więc ktoś ukończył właśnie studia i okazało się, że ma kłopoty ze znalezieniem pracy, może pomyśleć o rozpoczęciu własnej działalności. Ma szanse zrobić to wspólnie ze znajomą lub znajomym z uczelni, o ile wszyscy spełniają warunki programu. Wtedy każda z takich osób może się ubiegać o pożyczkę. Jej maksymalna wysokość to 40 tys. zł. Jednak kwota ta nie dotyczy projektu, lecz jest udzielana każdej osobie indywidualnie. Jeżeli więc dwójka studentów zdecyduje się na prowadzenie własnego biznesu, otrzymają nawet 80 tys. zł na start.
Przychody i zyski
Oczywiście najważniejszy jest dobry pomysł. Firma musi jak najszybciej zacząć działać i przynosić dochody. Po okresie karencji, który może trwać maksymalnie sześć miesięcy, pożyczkę trzeba zacząć spłacać. Raty są ustalane w terminach miesięcznych, a na całe rozliczenie młodzi przedsiębiorcy mają trzy lata. Jest jednak dobra wiadomość. Dotyczy ona oprocentowania takiego kredytu. Jest ono oparte na stopie redyskonta weksli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta