Szefowi podporządkowuje się tylko podwładny
Pracownicy zadania wykonują pod kierownictwem pracodawcy. Takiej zależności nie podlegają ani zleceniobiorca ani wykonawca dzieła
Podporządkowanie pracownika w procesie pracy jest bowiem elementem charakterystycznym jedynie dla stosunku pracy. Zatem tylko osoba mająca status pracownika (czyli zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę) otrzymuje polecenia służbowe, które musi wykonywać.
Nie obchodzimy prawa
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się przecież do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Mówi o tym art. 22 § 1 kodeksu pracy.
Natomiast zatrudnienie na warunkach zawartych w tym przepisie jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy. Dlatego zawarcie umowy o dzieło, agencyjnej czy umowy-zlecenia, które wyczerpują przesłanki zapisane w art. 22 § 1 k.p., stanowią obejście prawa. A tego oczywiście robić nie wolno. Co za to grozi? Sankcję przewiduje art. 281 k.p. Zgodnie z tym przepisem ten, kto zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 k.p. powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny. Jakiej? Jej wysokość może się wahać od jednego do nawet 30 tys. zł.
Natomiast taka pozorna umowa – bez względu na jej nazwę – jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta