Dłużnik nie musi się godzić na wszystkie działania fiskusa
Nawet jeśli urząd skarbowy wyda decyzję określającą podatek do zapłaty, nie oznacza to, że od razu przystąpi do jej wyegzekwowania. Musi wstrzymać się do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez izbę skarbową
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wykonywania decyzji podatkowych nakładających na podatników obowiązki podlegające wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zasada jest taka, że jeśli decyzja jest nieostateczna, to nie podlega wykonaniu. Egzekwowana jest dopiero decyzja ostateczna, chyba że jej wykonanie zostanie wstrzymane w związku z wniesieniem skargi do sądu. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli podatnik od decyzji wydanej przez urząd skarbowy odwoła się do izby skarbowej, to do czasu rozstrzygnięcia sprawy nie musi płacić wynikającego z niej podatku.
Czasem trzeba jednak zapłacić
Od wspomnianej zasady przewidziane zostały jednak wyjątki. Wymienia je art. 239b § 1 ordynacji podatkowej. Generalnie jeśli urząd skarbowy uprawdopodobni, że podatek wynikający z nieostatecznej decyzji nie zostanie zapłacony, to takiej decyzji może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Będzie to możliwe, gdy:
- organ podatkowy ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta