12 kroków do życia przez 100 lat
Przepis na długie życie nie jest oczywisty. Diabeł tkwi w szczegółach. Oto one: 12 zaskakujących faktów świadczących o tym, że możemy w zdrowiu dożyć setki
Na długość życia człowieka wpływa nie tylko to, ile je i jak dużo się rusza. Ważne, czy jest towarzyski, nie chrapie, a nawet czy używa Internetu. Kolejne badania naukowe odkrywają nowe tajemnice długowieczności. Niektóre są zaskakujące, inne banalne. Na jedne mamy całkowity wpływ, podczas gdy drugie są całkowicie poza naszym zasięgiem. Chcąc dożyć 100 lat, warto je wszystkie poznać.
15 uderzeń w 15 sekund, czyli dobrze zaprogramowane serce
Tętno idealne zapowiadające długie życie powinno wynosić 60 uderzeń na minutę. U większości ludzi serce bije z prędkością od 60 do 100 uderzeń.
– Czym bliżej tej dolnej granicy, tym lepiej – mówi dr Leslie Cho, kardiolog z Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych. – Niższe tętno oznacza, że narząd ten ma więcej czasu na odpoczynek.
– Istnieje teoria, według której człowiek ma zaprogramowaną liczbę uderzeń serca na całe życie – tłumaczy dr Jarosław Król, kardiolog ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Z czego wynika, że im szybciej ono bije, tym szybciej limit ten się wyczerpie. Potwierdzają to obserwacje ze świata zwierząt. Duże gatunki, które żyją długo (np. słoń) mają wolne tętno. Podczas gdy małe, które żyją krótko (np. mysz), szybkie.
Wśród ludzi regułą jest, że wolno biją serca wytrenowane, należące do sportowców.
Późne macierzyństwo ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta