Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza mobilizacja w Warszawie

28 sierpnia 2009 | Życie Warszawy
Karabin maszynowy obok Dworca Wiedeńskiego. Ta broń nie nadawała się do zwalczania szybkich samolotów
źródło: archiwum prywatne
Karabin maszynowy obok Dworca Wiedeńskiego. Ta broń nie nadawała się do zwalczania szybkich samolotów
Ostatnie dni przed  powszechną  mobilizacją.  Wszyscy kopią rowy przeciwlotnicze
źródło: archiwum prywatne
Ostatnie dni przed powszechną mobilizacją. Wszyscy kopią rowy przeciwlotnicze
Fotografia  z połowy  1939 roku podbudowuje morale.  Po 24 sierpnia takie działa znalazły się na stołecznych placach. Niestety, wywieziono je w pierwszym tygodniu wojny
źródło: archiwum prywatne
Fotografia z połowy 1939 roku podbudowuje morale. Po 24 sierpnia takie działa znalazły się na stołecznych placach. Niestety, wywieziono je w pierwszym tygodniu wojny

Była 3.30 nad ranem 24 sierpnia 1939 roku, kiedy do oddziałów garnizonu warszawskiego dotarła wieść o rozpoczęciu mobilizacji osłonowej.

Latem większość stołecznych jednostek znajdowała się na poligonach, z których odwołano je do koszar 22 sierpnia; sytuacja polityczna była już nieprzewidywalna.

– Widziałem mnóstwo piechoty, która różnymi środkami komunikacji wracała do miasta – wspominał mieszkający na Pradze Tadeusz Budzyński.

– Część podjechała koleją. Mieszkańcy ulic, którymi przechodzili, stali na chodnikach i patrzyli z zadumą.

Prawdopodobnie były to pododdziały 36. pułku piechoty, który z rejonu Otwocka wracał do koszar przy ulicy 11 Listopada (wygodne budynki odziedziczone po armii carskiej).

Natomiast kolejką łomiankowską, a częściowo trakcją konną, powracały z rejonu Dziekanowa jednostki 21. pułku piechoty. Dotarły na Cytadelę, gdzie mieściły się też koszary pułku 30. Ten stacjonował w bardzo historycznym miejscu, zajmował bowiem budynki, w których za czasów I Rzeczypospolitej mieszkali żołnierze Gwardii Pieszej Koronnej (inna sprawa, że w XIX wieku rozbudowane przez Rosjan).

Żołnierze 1. dywizjonu artylerii konnej, jak to można wyczytać z ich wspomnień, morderczym marszem powrócili w ciągu doby do koszar łazienkowskich przy ulicy 29 Listopada, które zajmowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8407

Spis treści
Zamów abonament